VítkovFotogalerie z oslav Dne vítězství u Národního památníku na pražském Vítkově

   Slavnostnímu aktu byl přítomen prezident republiky Václav Klaus, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová, předseda Senátu Přemysl Sobotka, premiér Jan Fišer, ministr obrany Martin Barták, náčelník generálního štábu Vlastimil Picek, pražský primátor Pavel Bém, veterány zastupoval generál Tomáš Sedláček.

Fotografie v plném rozlišení >>>
1931x1287 - 455,5kB

 


   Po státní hymně a hlášení velitele pražské posádky a nastoupených čestných jednotek plk. Pavla Kantora prezidentu republiky Václavu Klausovi začal pečlivě připravený program. Nejprve mladí praporečníci vynesli všechny historické i současné prapory bojových jednotek, které pak po celou dobu ceremoniálu zdobily průčelí i ochoz památníku.

Fotografie v plném rozlišení >>>
1727x1151 - 464,9kB

 


   Defilé jednotek přihlížel prezident republiky obklopený ústavními činiteli a některými ministry vlády Jana Fišera.

Fotografie v plném rozlišení >>>
2592x1728 - 496,2kB

 


   Po vyhlášení prezidentova rozkazu, předala hlava státu nové bojové prapory nastoupeným jednotkám majícím své posádky v Bechyni, Klatovech, Staré Boleslavi, Náměšti nad Oslavou a Liberci.

Fotografie v plném rozlišení >>>
1813x1209 - 495,8kB

 


   Vyvrcholením oslav bylo obnovení hrobu neznámého vojína, což umožnila rekonstrukce památníku. Do schránky vystavené na nádvoří a obklopené čestnou stráží byly tentokráte uloženy ostatky bojovníka z bitvy u Zborova i účastníka dukelské operace.

Fotografie v plném rozlišení >>>
2134x1423 - 490,4kB

 


   Do kolumbária Národního památníku byla schránka přenesena a uložena za doprovodu hlavy státu, nejvyšších ústavních činitelů, zástupce armády a válečných veteránů.

Fotografie v plném rozlišení >>>
1944x1329 - 498,8kB

 


   Položením věnců zástupci vrcholných státních orgánů byl působivý venkovní ceremoniál, kterému přálo slunečné počasí, skončen. Pozvaní hosté se pak přesunuli do haly památníku.

Fotografie v plném rozlišení >>>
2477x1685 - 481,5kB

 


   V hale památníku pronesl slavnostní projev Václav Klaus. Poděkoval v něm mimo jiné organizacím sdružujícím veterány a bojovníky za svobodu za to, že stále dávají příklad odvahy a statečnosti. Jeho slova vyslechlo kolem 250 veteránů z 2. světové války, které většinou doprovázeli nejbližší rodinní příslušníci. S řadou veteránů se prezident při odchodu pozdravil, s některými setrval v kratičkém rozhovoru. Během následného pohoštění probíhala až dojemná setkání těch, kteří skutečně prošli válečnými frontami a dnes žijí nejen v České republice, ale i v Rusku, Velké Británii či Izraeli.

Fotografie v plném rozlišení >>>
2592x1728 - 461,9kB

 


Upozornění: Veškerý obsah tohoto webu je chráněn podle autorského zákona, bez souhlasu
autora je výslovně zakázáno kopírování a další šíření obsahu jakýmkoliv způsobem.