Ač kniha pojednává o událostech před více než šedesáti lety, je neuvěřitelné jak aktuální obsah má právě dnes. V podivné době, kdy je cílevědomě novodobými vykladači historie, za vydatné pomoci sdělovacích prostředků – tisku, rozhlasu a televize – znevažován a zpochybňován boj českého národa za osvobození od nacistických okupantů v letech 2. světové války.

Autor knihy zpracoval řadu autentických příběhů, dokumentujících tento usilovný odpor proti nezvaným „hostům“ ve východních Čechách v oblasti Podorlicka. Domácí odboj organizovaný a vedený v hluboké ilegalitě zde rychle dostal konkrétní podobu nejprve v letácích, neperiodických tiskovinách, později v sabotážích ve výrobě, dopravě a nakonec i v aktivním ozbrojeném odporu.

Střety na neviditelné frontě probíhaly v mimořádně složitých podmínkách a neobešly se bez velkých obětí. Je smutnou skutečností, že na jejich množství neměl vliv pouze nacistický bezpečnostní aparát, ve kterém hráli významnou roli sudetští Němci, znalí řeči i prostředí. Pro odboj představovali daleko větší nebezpeční jeho snaživí spolupracovníci pocházející z vlastních řad. Kolaboranti, konfidenti. Dobové materiály uložené v archivech o tom vypovídají jasnou řečí. Jsou nezastupitelným zdrojem informací o vzájemném zápase, skutcích statečných i těch druhých. Oddělovat je ale od sebe není možné.

Ze zpracovaných příběhů těch, co již nejsou, i těch, kteří ještě vydávají osobní svědectví lze dokladovat jednotlivé odnože odbojového hnutí, působící na území protektorátu, tedy i Podorlicku. Byla jich řada a každá měla svůj význam i oběti. Jejich seznam, tvořící přílohu knihy je dlouhý. Zahrnuje téměř pět set jmen, přičemž není jisté, že je úplný.

Jména těch, kteří se dokázali nebezpečí smrti postavit tváří v tvář dnes oslovují jen málo pamětníků. A patří mezi nezvratné zákony života, že i oni postupně mizí. Proto je nutné alespoň v písemné formě zachovat osudy a památku těch, kteří pomohli vybojovat nerovný zápas, na jehož konci přece jen stálo vítězství.

Předností publikace je neobvykle šťastný a kvalifikovaný výběr událostí národního vzdoru. Jenom namátkou jde o události kolem 17. listopadu 1939, odboj a prohru rozvětvené českotřebovské mládežnické organizace, tolikrát popisovaný a nikdy do konce nedotažený tragický úlet pilota Kužely z Prahy na Slovensko, život a smrt profesora Radima Nováčka, vědce světového formátu, ale i docela běžné a dávno zapomenuté konce skromných lidí, vzdoru proti hákovému kříži.

Je smutnou skutečností a ostudou současnosti, že jejich skutky a jména je nutné bránit proti jejich hanobitelům. Takové je i poslání této práce napsané ve spolupráci se členy Českého svazu bojovníků za svobodu okresu Ústí nad Orlicí. V kvalitně vytištěné knize je množství dobových fotografií, plánů a map. Atraktivní, graficky skvěle provedená obálka činí publikaci na knihkupeckých pultech nepřehlédnutelnou.

Knihu, vydanou k 60. výročí skončení 2. světové války na evropském kontinentu lze doporučit všem, kteří mají zájem poznat, za jak těžkých podmínek se rodila naše svoboda a jak lehce díky naší lhostejnosti k činnosti páté kolony na našem území může být zase ztracena.

   Vydáno 2005
v nakladatelství OFTIS

288 stran, dobová fota, ilustrace, portréty, plány a podrobné mapy
pevná vazba, 16x23 cm

ISBN: 978-80-86845-16-8


Historicko dokumentační komise Okresního výboru Českého svazu bojovníků za svobodu v Ústí nad Orlicí připravila obsáhlou publikaci věnovanou domácímu odboji a jeho obětem během II. světové války.

Zahrnuje oblast Podorlicka, kde obětovalo své životy téměř 500 lidí zasluhujících si naši pozornost a úctu. Ke čtivosti přispívá řada příběhů konkrétních účastníků odboje, které dokumentují jeho složitost a odvahu těch, kteří se jej zúčastnili.

Koupit tuto knihu >>>

Koupit další knihy >>>
 
Upozornění: Veškerý obsah tohoto webu je chráněn podle autorského zákona, bez souhlasu
autora je výslovně zakázáno kopírování a další šíření obsahu jakýmkoliv způsobem.