Milovníků letecké historie je stejně nepřehledný zástup jako množství literatury, která o ní vychází. Avšak málokterý autor, pohybující se v této oblasti, měl takové štěstí a trpělivost, jako je tomu v případě avizované knihy „Štvancem svědomí“. Málokdy se podaří skloubit dlouholeté a pracné studium archivních materiálů s dobovým svědectvím přímých účastníků popisovaných událostí. Ne vždy se podaří vyhmátnout tak ojedinělý příběh člověka, jako je tomu v případě čs. letce Jiřího Mikuleckého. Člověka, který byl jako jediný čs. letec v boji od prvního výstřelu na Podkarpatské Rusi až po závěrečné operace 2. světové války.

Přímý svědek katastrofální porážky polské armády, po kterém následovala strastiplná pouť čtrnácti tábory, věznicemi a trestaneckými koloniemi SSSR, kratičká epizoda v řadách letectva Rudé armády, společně s pplk. Ludvíkem Svobodou první člověk v Buzuluku. Odtud vedla cesta do Murmanska a dál po moři na křižníku „Edinburgh“, který skončil i s pohádkovým nákladem zlata v Barentsově moři, a Mikulecký šťastně zachráněný opět v Murmansku. I druhý křižník „Trinidad“ poslala německá torpéda v podstatě na stejném místě ke dnu, ale to již opět zachráněný Mikulecký, Šťastný a Hlaďo přesedlali na otevřeném moři na doprovodný torpédoborec a přes Island dorazili do Velké Británie. Mikulecký odtud do Kanady, kde absolvoval výcvik stíhacího letce, a posledního července 1944 je zařazen ke 312. čs. stíhací peruti RAF. Od tohoto okamžiku je kniha i dosud nezpracovanou kronikou jednotky.

Po návratu do osvobozené vlasti působí 312. peruť, a s ní i Jiří Mikulecký, v Českých Budějovicích. Až do roku 1948, kdy po propuštění z armády se stává jedním z organizátorů největšího společného úletu čs. letců zpět do Británie.

Po řadě peripetií mění ve vynuceném exilu Mikulecký své jméno na George John Desmond, je přijat do RAF a přecvičen na moderní proudové stroje. Rozkazem velitelství RAF je odvelen do Malajsie, kde v tu dobu probíhají prudké boje v neprostupných džunglích, kterým pozemní jednotky nejsou schopny samostatně čelit. Po nepříjemném zranění nad Singapurem končí jeho kariéra stíhacího pilota a vrací se s rodinou zpět do Británie. Tam odmítá další nabídku na službu v RAF a dobrovolně opouští jeho ochranná křídla. Vystuduje pedagogickou školu a do zasloužené penze odchází jako učitel, manžel, otec, dědeček a na svoji vlast nikdy nezapomínající člověk.

   Vydáno 2002
v nakladatelství OFTIS

260 stran, dobová fota, ilustrace, portréty, plány a podrobné mapy
pevná vazba, 16,5x23 cm

ISBN: 80-86042-62-6


Ojedinělý příběh člověka, čs. letce Jiřího Mikuleckého, který byl jako jediný čs. letec v boji od prvního výstřelu na Podkarpatské Rusi až po závěrečné operace II. světové války.

Kniha o strastiplné cestě po opuštění republiky až po r. 1944, kdy je zařazen ke 312. čs. stíhací peruti RAF, o následné poválečné době, kdy se vrací do vlasti a v r. 1948 je nucen s dalšími čs. letci odejít zpět do Británie až po současné dny.

Koupit tuto knihu >>>

Koupit další knihy >>>

 
Upozornění: Veškerý obsah tohoto webu je chráněn podle autorského zákona, bez souhlasu
autora je výslovně zakázáno kopírování a další šíření obsahu jakýmkoliv způsobem.