Křest knihy Nikdy se nevzdávatV rodném městě brigádního generála v.v. Zdeňka Škarvady, v Olešnici na Moravě, proběhl křest knihy zachycující jeho životní příběh.

   


Městečko Olešnice, mající trojúhelníkový půdorys se nachází na Hornosvratecké vrchovině, která je součástí Českomoravské vrchoviny. V roce 1998 zde ve 451 domech žilo 1789 obyvatel.

 


   


Významnou kulturně-historickou památkou, ležící na Náměstí míru, je kostel sv. Vavřince. V minulosti u něho býval hřbitov. Zato dnes až pod kostel sahající sklepy bývalého pivovaru jsou změněny v muzeum strašidel.

 


   


Není zapomínáno i na tichá odpočinková zákoutí. U šumící kašny vedle kostela lze na lavičce v klidu posedět a rozjímat, nebo se jen dívat. Třeba na Hotel Závrší, do kterého nás z Letovic přivezl autem náš hostitel starosta města PaedDr. Zdeněk Peša.

 


   


Pan starosta vzal na svá bedra celou tíhu organizace a zajištění všeho pro zdárný průběh oslavy Zdeňkových devadesátin a křtu knihy.

 


   


Hostů místních i přespolních bylo pozváno na večeři pořádanou panem starostou hodně. V čele slavnostní tabule pochopitelně stanul Zdeněk s paní Ivankou.

 


   


Plk. ing. Stanislav Filip, předseda Svazu letců České republiky, předal paní Škarvadové kytici.

 


   


Společně s manželkou jsme sledovali, jak náš literární hrdina zvládal roli oslavence i manžela.

 


   


Náhodný snímek snad hovoří za vše. Autor i jeho oběť se ve výborné družné atmosféře cítili dobře. Zdeněk bystře a vtipně reagoval na všechny podněty a dokázal své okolí upřímně rozesmát.

 


   


Mezi hosty slavnostní večeře zasedl i místostarosta města Prostějova pan Miroslav Pišťák. Koncem září přivítal manžele Škarvadovy na prostějovské radnici.

 


   


Hlavní bod olešnické sešlosti, křest knihy Nikdy se nevzdávat, proběhl v prostorném kinosále (mimochodem jde o druhé digitální kino na Moravě), který je součástí místní Sokolovny.

 


   


Do posledního místečka zaplnili olešničtí sál (kolem 200 lidí). Moderování večera se ujal osobně starosta Peša a nemohl začít jinak, než přivítat hosta nejvzácnějšího, brigádního generála Zdeňka Škarvadu.

 


   


Nejen s obsahem mluveného projevu, ale celým svým vystupováním si Zdeněk podmanil své olešnické. S manželem byla zjevně spokojena i jeho paní Ivanka.

 


   


Milé bylo vystoupení plk. ing. Stanislava Filipa, který potvrdil pověst zdatného řečníka .

 


   


I když program měl patřičný spád, řečníci byli věcní a úsporní, udržet pozornost a svěžest nebylo tak úplně jednoduché.

 


   


V programu setkání nechybělo ani představení autora a vydavatele knihy, jejíž křest se měl stát zlatým hřebem večera. Od leva sedí Josef Havel, Zdeněk Škarvada, Ivanka Škarvadová a vydavatel knihy pan Jiří Stegbauer z Prahy.

 


   


Přítomni také byli členové prostějovské odbočky Svazu letců, jejíž předseda pplk. Valehrach se má proč spokojeně usmívat. Pan generál je totiž jejím patronem.

 


   


Vyvrcholení večera se přiblížilo. Pan starosta vyzval hlavní podílníky na vzniku knihy, aby ji pokřtěním vypravili na cestu ke čtenářům.

 


   


Beru do rukou knížku a nastavuji ji Zdeňkovi a Ivance, aby ji skropili několika kapkami svěžího moku.

 


   


Poté se přidal i pan starosta, vydavatel Jiří Stegbauer, pochopitelně manželka Ludmila a nakonec moje maličkost.

 


   


A poslední společný přípitek byl nejen na šťastnou cestu právě pokřtěné knihy mezi čtenářskou obec, ale zejména na zdraví, které je podmínkou úspěchů v podstatě v čemkoliv.

 


   


Takto začala téměř pásová autogramiáda, která nakonec trvala přes tři hodiny.

 


   


Míla Přikryl nebyl jediný, který znal velikost podílu autorovy manželky na vzniku knihy. Proto nejen on, ale i další si oprávněně vyžadovali její podpis.

 


   


Zdeněk Škarvada se musel hodně snažit, aby splnil přání svých spoluobčanů, a vypisoval věnování často celé rodině i příbuzenstvu.

 


   


Když autogramiáda pozdě večer skončila, ze všech spadlo napětí a únava. Na obličeji Zdeňka Škarvady se rozhostil úsměv, vyjadřující spokojenost se vším, co se v posledních hodinách odehrálo.

 


   


Oddechl si i starosta, jehož skryté obavy, zda olešničtí přijmou pozvání na setkání s jejich rodákem, se naštěstí nenaplnily. Společně s ním u stolu sedí pplk. Miroslav Moudrý a Josef Makový s nastávající paní. Všichni z Ostravy.

 


   


Ve společnosti v danou chvíli nejbližších se manželé Havlovi usmívali, oba spokojeni, že léta práce skončila famózním úspěchem. Snad i proto, že se jim podařilo udělat někomu radost.

 


Autoři fotografií: Ivo Hanák, Ludmila a Josef Havlovi

Kompletní informace o knize "Nikdy se nevzdávat" naleznete zde. >>>

Mnoho dalších fotografií naleznete v sekci Fotogalerie. >>>

Upozornění: Veškerý obsah tohoto webu je chráněn podle autorského zákona, bez souhlasu
autora je výslovně zakázáno kopírování a další šíření obsahu jakýmkoliv způsobem.