Procházka po ústeckém hřbitověDruhá procházka po spodní, nové části hřbitova, uskutečněná dne 9. října 2008 měla, pokud jde o počasí, mimořádné štěstí. Několikadenní proud deště ustal přesně ve čtvrtek, takže odpolední sešlost na hřbitově uvítala modrá obloha a příjemně hřející sluníčko.

Zájem o největší kulturní památku předčil všechna očekávání. Opět více než dvouhodinové putování mezi hroby bylo fyzicky náročné, ale spokojenost nakonec upřímně těšila. Lidé se ptali, co bude příště? To nevím! Ale s lidmi skutečně milujícími své město a jeho historii se rád opět setkám.

   


Jestliže první procházka byla hojně navštívena, pak účast na druhé doslova vyrazila dech. Protáhnout tolik lidí často úzkými uličkami mezi hroby a hlavně hlasově zvládnout tolik pozorných posluchačů nebyl vůbec jednoduchý úkol.

 


   


Kromě mnoha jiných významných osobností připomeňme, že je zde pochován také příslušník 2. čs. paradesantní brigády v SSSR škpt. Antonín Renčín. Padl v roce 1944 v podhůří Karpat. Jde o jeden z mála případů, kdy byla osoba exhumována a převezena do svého rodiště.

 


   


Jestli se dá vůbec mluvit o nějaké legendě, pak bezesporu o Janu Jansovi. Původně prvorepublikový vojenský pilot, pak dopravní pilot u firmy Baťa, který svoji kariéru zakončil jako kapitán ČSA.

 


Foto: Marie Bílková
_

Upozornění: Veškerý obsah tohoto webu je chráněn podle autorského zákona, bez souhlasu
autora je výslovně zakázáno kopírování a další šíření obsahu jakýmkoliv způsobem.