ŽamberkMěsto Žamberk může být nesporně vzorem pro všechny, jak připomínat běh historických událostí a ctít jejich obětavé účastníky. Prokázalo to opět ve dnech 2. až 4. října 2009, kdy uspořádalo vzpomínkové oslavy související s 65. výročím příchodu paraskupiny BARIUM do Žamberka - osady Polsko.


   


Pozvánka na oslavy.

 


   


Historie paraskupiny BARIUM - první část.

 


   


Historie paraskupiny BARIUM - druhá část.

 


   


Historie paraskupiny BARIUM - třetí část.

 


   


Kluby vojenské historie zajistily na hlavních sobotních oslavách účast dobových vojenských vozidel. Jejich přehlídku uspořádaly na náměstí u městské radnice. Technika byla volně přístupná a zájemci dostali i příslušné informace o ní.

 


   


Šťastný krok učinili organizátoři, když pozvali k účasti skupinu skotských dudáků THE REBEL PIPERS. Svým vystoupením na náměstí, především pak v místě konání pietního aktu u Žabkova statku, vytvořili neopakovatelnou atmosféru.

 


   


V prostoru před Žabkovým statkem, kde se parašutisté BARIA ukrývali, nastoupila čestná stráž s prapory. Drželi je členové klubů vojenské historie v dobových uniformách, příslušníci 43. výsadkového praporu z Chrudimi a členové Klubu výsadkových veteránů.

 


   


Události, které zde proběhly krátce před koncem válečného času, připomínají dvě bronzové desky umístěné na průčelí Žabkova statku.

 


   


Slavnosti se v Žamberku - osadě Polsko zúčastnilo velké množství lidí v civilu i uniformách. Mezi čestnými hosty také seděli plk. PhDr. Vasil Chymčák, člen ÚV Českého svazu bojovníků za svobodu a předseda OV Českého svazu bojovníků za svobodu v Hradci Králové (na obr. vpravo) a vedle něho armádní generál Tomáš Sedláček s doprovodem.

 


   


Armádní generál Tomáš Sedláček, vzácný host oslav, je pro mě člověk, před jehož charakterem se hluboce skláním. Tvrdím, že v současné době jde o absolutní výjimku. Přes neuvěřitelně těžký životní osud se nikdy nesnížil k pomluvám a urážkám, dosud s obdivuhodnou pamětí a soustředěností vypráví o věcech, které prožil. Tak jsem ho během několika setkání, kdy mu již pomalu odcházel zrak, poznal. Využil jsem vhodný okamžik, abych ho v Žamberku oslovil, a poděkoval mu za pomoc, kterou mi v mé badatelské práci poskytl.

 


   


Alespoň obrázkem zhotoveným během hymny si přibližme a současně poděkujme těm, kteří nesli na svých bedrech hlavní tíhu odpovědnosti za zdárný průběh oslav. Od pravé strany to je autor programu a unikátní výstavy v žambereckém muzeu pan Vladislav Severin, dále starosta města Žamberk pan Jiří Dytrt. Plk. Chymčáka a generála Sedláčka jsme si již představili.

 


   


Pamětní list.

 


Fotografie v plném rozlišení naleznete ke stažení zde >>>

Upozornění: Veškerý obsah tohoto webu je chráněn podle autorského zákona, bez souhlasu
autora je výslovně zakázáno kopírování a další šíření obsahu jakýmkoliv způsobem.