Uplynulo 68 let od vypálení osady LežákyUplynulo 68 let od vypálení osady Ležáky

V neděli 20. června 2010 proběhla na místě bývalé osady Ležáky vzpomínková slavnost při příležitosti 68. výročí jejího vyhlazení. Nacisté ji vypálili a jejich 33 obyvatel obojího pohlaví starších 15 let zastřelili jako odvetu za atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Pietního aktu se na pozvání pořadatelů zúčastnila i delegace Českého svazu bojovníků za svobodu a Československé obce legionářské z Ústí nad Orlicí, vedená pplk. Zdeňkem Pavlíkem.   


Vypálená a vyvražděná osada již nebyla obnovena. Na jejím místě postupně vznikl upravený areál, který se stal národní kulturní památkou. Tam, kde stály jednotlivé domy, byly zhotoveny žulové základy a na nich vztyčen náhrobek s prosekaným křížem. V nejnižším místě údolíčka byl postaven pětiboký jehlan, na kterém je v pěti jazycích vytesán nápis:

Zde stávala osada Ležáky, vyhlazená dne 24. 6. 1942 německými fašisty.
Braňte mír ve jménu života.

 


   


Jeden z devíti památníků stojí na břehu obnoveného ležáckého rybníka, dotvářejícího obraz zádumčivé krajiny Českomoravské vrchoviny.

 


   


Význam vzpomínkové slavnosti podtrhla přítomnost prezidenta české republiky Václava Klause. Ne poprvé sem přijel uctít památku obětí ležácké tragédie. V areálu ho přivítal hejtman pardubického kraje Radko Martínek společně se členy místní samosprávy.

 


   


Kromě Radko Martínka (vlevo od hlavy státu) a čestné stráže, ho okamžitě obklopily davy lidí, kterých letos do Ležáků přijelo nebývalé množství.

 


   


Předlouhá byla řada nosičů věnců, kterých jsme napočítali přes osmdesát. Přiměřená korekce množství by byla na místě.

 


   


První, kdo přicházel s věncem k památníku ležáckých obětí, byl prezident.

 


   


Velké bylo pole položených věnců i kytic.

 


   


Vedle hlavy státu se zde dala zahlédnout i řada dalších osobností našeho veřejného života. Mimo jiné i Jana Bobošíková s manželem.

 


   


Nechyběla ani předsedkyně Českého svazu bojovníků za svobodu, sestra Anděla Dvořáková (vlevo) se svoji mluvčí Šárkou Helmichovou. Její silně kritický projev byl přijat přítomnými s velkým uspokojením.

 


   


Obdivuhodné bylo chování prezidenta, který přátelsky diskutoval obklopen množstvím svých spoluobčanů. Nevyvedla ho z míry ani maminka s malou dcerkou, se kterou se nechal ve velmi uvolněné náladě vyfotografovat.

 


Fotografie v plném rozlišení naleznete ke stažení zde >>>

Upozornění: Veškerý obsah tohoto webu je chráněn podle autorského zákona, bez souhlasu
autora je výslovně zakázáno kopírování a další šíření obsahu jakýmkoliv způsobem.