Exkurze do vojenského zařízení 1337 MladkovExkurze do vojenského zařízení 1337 Mladkov,
__jinak dělostřelecké tvrze Adam – 24. září 2011

Na pozvání Jednoty československé obce legionářské v Ústí nad Orlicí jsme se společně s manželkou a členy legionářské obce zúčastnili zájezdu, majícího za cíl prohlídku bývalé dělostřelecké tvrze Adam. Byla vybudována v letech 1936 – 1938 jako součást československého pohraničního opevnění. Dnes slouží tento objekt vojenskému zařízení 1337 ke skladování munice všeho druhu. Jeho jednotlivé sály jsou umístěny 20 – 50 metrů pod zemí. To umožňuje zajistit vynikající klimatické podmínky a poměrně jednoduchou údržbu. Skladovací objekt je oplocen, trvale střežen, pochopitelně nepřístupný veřejnosti.   


Tak vypadal v roce 1938 vchodový srub „Na sekyře“, který sloužil jako vchod pro osádku tvrze a umožňoval její plynulé zásobování potřebným materiálem.

 


   


Dnes je průčelí vchodu do tvrze v podstatě celé zakryto postupně vznikajícími přístavbami sloužícími zaměstnancům skladu. Nám posloužilo pro zhotovení společného snímku.

 


   


Podzemními chodbami je vedena klimatizace, elektroinstalace a kolejiště s řadou výhybek. Zarážející je až úzkostlivě udržovaná čistota.

 


   


Velkým překvapením bylo zakončení jedné z bočních chodeb. Tam se nacházela společenská místnost s panely, zachycujícími historii tvrze s audiovizuální projekcí. Vedle odborného výkladu nám bylo také nabídnuto občerstvení.

 


   


Tady bylo v rozsáhlém podzemí jediné místo pro beztrestné zhotovení skupinové fotografie.

 


Fotografie v plném rozlišení naleznete ke stažení zde >>>

Upozornění: Veškerý obsah tohoto webu je chráněn podle autorského zákona, bez souhlasu
autora je výslovně zakázáno kopírování a další šíření obsahu jakýmkoliv způsobem.