Setkání v Abraham klubuSetkání v Abraham klubu

Když mě navštívily dvě bývalé spolupracovnice ještě z dob n. p. Kovostav, dnes paní Růžena Kubátová a Maruška Kličková, byl jsem potěšen. Ale také v rozpacích, co je skryto za touto pozorností. Hosté skutečně nepřišli tak zcela náhodně. Jejich cílem bylo domluvit moji návštěvu v Abraham klubu a tam pohovořit na poněkud nezvyklé téma. Ústecké hřbitovy a jejich historie. Tak se stalo, že v pondělí dne 23. dubna 2012 jsem se ocitl jako vždy a všude v doprovodu manželky v Abraham klubu. Sídlí na děkanství (srozumitelněji na římskokatolické faře u kostela Nanebevzetí Panny Marie), kde jsem v minulosti byl již vícekrát, ale vždy s jiným posláním. Teď mě však zarazilo, jak se tu mnohé podstatně změnilo. Pan architekt Miloš Sedláček nás provázel prostorami, kde dříve bývaly stáje. Dnes tu jsou obdivuhodně upravené prostory umožňující setkávání se všemi, kteří jsou osamoceni, touží po společnosti, stále mají zájem o dění kolem sebe. Tedy o naučné i zábavné besedování či přednášky, což jsou významné položky v poslání a činnosti Abraham klubu.

No a s tímto cílem popovídat si o výše uvedeném námětu jsme se v zaplněné zasedací místnosti ocitli i my. Velkým překvapením pro mě byl už samotný úvod setkání. Ten spočíval v modlitbě, zpěvu, přáních k narozeninám či jiným osobním výročím. A nebylo zapomenuto ani na nikoliv drobné, ale hojné pohoštění, o které se starají sami účastníci setkání.

Celé následné povídání pak probíhalo v nesmírně uvolněné atmosféře s živými reakcemi na sdělované i prezentované dokumenty. Mohu říct, že se moje počáteční obavy z tohoto setkání nakonec změnily v jeden z nejpříjemnějších zážitků mé přednáškové kariéry. Díky za něj.

   


V takovémto prostředí jsem ještě nikdy nepřednášel. Tak dnes vypadá bývalá stáj.

 


   


Pozorných posluchačů víc než dost a když se začali ptát, měl jsem hodně co dělat, abych jejich všetečné dotazy uspokojivě odpověděl.

 


   


Reakce vedení Abraham klubu na přednášku vyvěšená na nástěnce u vchodu do kostela.

 


Upozornění: Veškerý obsah tohoto webu je chráněn podle autorského zákona, bez souhlasu
autora je výslovně zakázáno kopírování a další šíření obsahu jakýmkoliv způsobem.