Povídání o tom psaníPovídání o tom psaní

Občanské sdružení Malá scéna v jehož čele stojí neúnavná RNDr. Lenka Janyšová si tentokráte pozvalo na besedu či spíše „Povídání o tom psaní“ dnes už hojně čteného autora literatury faktu Josefa Havla. Oprávněně předpokládalo, že posluchačům podá skutečně necenzurované informace, za jakých podmínek a jakým způsobem vznikala v současnosti již hodně známá trilogie o čs. letcích na válečných frontách. Pro připomenutí její jednotlivé tituly nesou následující názvy:
Štvancem svědomí, Nikdy se nevzdávat a Rebel v oblacích.

Pořadatel pozval potencionální hosty této akce do Malé scény na úterý 12. února 2013, přičemž bez přehánění zaskočil návštěvníky absolutní inovací vlastně všeho. Především zajistil zcela nové dosud nevídané uspořádání sálu. Podařilo se mu důsledně odbourat byť pomyslný odstup posluchačů od vypravěče. Jak? Odstranil první řady klasického uspořádání sálu a uvolněný prostor zaplnil stolky, které obklopil pohodlnými křesílky. Takže kdo chtěl, mohl si zakoupit drobné občerstvení a v naprostém pohodlí, aniž by rušil okolí, ho konzumovat.

Pokud šlo o vlastní program, tak ani tam nebyly dodrženy běžné konvence. Kromě bohatého materiálu doplňujícího vyprávění, tedy klasika, byli posluchači příjemně překvapeni použitím hodně starých videozáznamů doplňujících vhodně téma vyprávění, i ukázkami části zcela nové rozhlasové nahrávky samozřejmě s obsahem respektujícím dané téma. Co se ale vůbec nepovedlo, zvládnout program do jedné a půl hodiny. Ale podle reakcí přítomných to nikomu nevadilo. Všichni vydrželi až do konce a navíc ještě dlouho debatovali o věcech, které nebyly zmíněny a zajímaly je. Takže to vypadá, že ta nevelká o to obdivuhodnější skupinka pozorných posluchačů se zase někdy někde sejde, aby vyslechla novinky z cest po tom vymezeném časovém období, tedy z let 1938 - 1945. Na Vás všechny se již teď těší Josef Havel s manželkou.


   


Vůdčí osobnost občanského sdružení Malá scéna, RNDr. Lenka Janyšová zahajuje podvečerní povídání s autorem ohlášené trilogie.

 


   


Dosud nebývalé uspořádání místa pro návštěvníky přispělo k bezprostřednímu styku vypravěče s posluchači.

 


   


Vypadá to, že vyprávění padá na úrodnou půdu.

 


   


Tak tito hosté přijeli z hodně daleka! Klášterce nad Orlicí a Kameničné. A vydrželi až do konce.

 


   


Je obdivuhodné, že na poměrně náročná témata přichází vždy dost pozorných posluchaček. Dnes si to navíc mohly vylepšit čajem, kávou, sklenkou vína. Jak komu co vyhovovalo.

 


   


Soudě podle vyjádření mnohých při odchodu, nabídnutá inovace uspořádání auditoria se líbila. Uvidíme jak to dopadne při další akci!

 


Krátkou videoreportáž z Povídání o tom psaní naleznete zde. >>>

Upozornění: Veškerý obsah tohoto webu je chráněn podle autorského zákona, bez souhlasu
autora je výslovně zakázáno kopírování a další šíření obsahu jakýmkoliv způsobem.