Četař Arnošt HradČetař Arnošt Hrad

Východočeský klub celních veteránů mě společně s manželkou pozval na vzpomínkové setkání konané při příležitosti 100. výročí narození četaře Arnošta Hrada. Pořadatelé i jejich hosté se sešli v sobotu 5. dubna 2014 v minometné části pěchotního srubu K-S 14 "U cihelny" v Králíkách. Jednalo se o téměř komorní akci, kde počet účastníků se pohyboval kolem dvaceti pěti lidí. Příjemným překvapením byla účast hejtmana pardubického kraje JUDr. Martina Netolického. Po kratičkém projevu, který přednesl ing. Richard M. Sicha, ředitel Muzea čs. opevnění z let 1935 - 38 Pěchotní srub K-S 14 "U cihelny", následovala komentovaná prohlídka interiérů pevnosti.

Po ukončení prohlídky se všichni přítomní přesunuli do Horní Lipky, kde pro ně ve vzorně udržovaném zařízení finanční stráže uspořádal Východočeský klub celních veteránů posezení spojené s připraveným občerstvením.

   


Na pozvánce je zachyceno průčelí budovy Oddělení finanční stráže, umístěné v Horní Lipce.

 


   


Pěchotní srub je oboustranná dvoukřídlá stavba se dvěma pancéřovými pěchotními zvony. Betonová část objektu byla zhotovena ve dnech 29. září až 8. října 1936. Výzbroj objektu tvořily dva protitankové kanóny, těžké a lehké kulomety, 9cm minomet.

 


   


Pořadatelé i hosté. Od pravé strany stojí dvojice četníků a členů finanční stráže, slečna, hejtman pardubického kraje JUDr. Martin Netolický, Bohumil Brandejs předseda Východočeského klubu celních veteránů, celní rada a plukovník celní správy v.v. (v tmavomodré uniformě), ing. Richard M. Sicha ředitel Muzea čs. opevnění z let 1935-38 Pěchotní srub K-S 14 "U cihelny", Antonín Neterda, technik, průvodce (v černých brýlích).

 


   


Vedle zástupců ČsOL z Ústí nad Orlicí podpraporčíka Jareše, rotného Nováka a majora Heraina (v civilu), fotograf zachytil i nás dva.

 


   


U busty četaře Hrada vznikl snímek na kterém je vpředu Vladimír Pohorský, za ním stojí ing. Richard M. Sicha. Uprostřed je Jiří Panuš, správce depozitáře (Králíky) a vpravo Bohumil Brandejs.

 


   


Busta četaře Arnošta Hrada, zhotovená sochařem O. Štočkem, je umístěna v podzemní místnosti věnované památce tohoto člověka, který nehodlal ustoupit. Ve srubu se 3. října 1938 těžce postřelil a následně v nemocnici v Červené Vodě zemřel.

 


Upozornění: Veškerý obsah tohoto webu je chráněn podle autorského zákona, bez souhlasu
autora je výslovně zakázáno kopírování a další šíření obsahu jakýmkoliv způsobem.