Alois VreclV sobotu 21. června 2014 proběhlo v obci Cerekvice nad Loučnou odhalení památníku místnímu rodákovi Aloisu Vreclovi. Jde o člověka, který významným způsobem zasáhl do historie československého letectva. Počátky jeho aktivní letecké služby padají do relativně vzdáleného období rakousko-uherské monarchie. Po jejím rozbití přešel do řad československého letectva, ve kterém sloužil až do okupace republiky v roce 1939. Ač poměrně v pokročilém věku, přesto nastoupil cestu do zahraničního odboje. Přes Polsko, Francii a severní Afriku se nakonec dostal do Velké Británie. Tam po zařazení do RAF vzhledem ke svému věku a zdravotnímu stavu nenastoupil k operační činnosti, ale stal se jako pilot členem důležitých dopravních a spojovacích perutí. 24., pak 510. a nakonec 84. operační skupiny britské 2. taktické letecké armády. Jeho poslední zařazení v Británii byla funkce zpravodajského důstojníka u 501. stíhací skupiny. Domů se vrátil 6. října 1945. Na letišti Praha-Kbely pak byl zařazen k Letecké dopravní skupině a následně k Leteckému dopravnímu pluku.

Alois Vrecl zemřel v obci Dřínov 13. prosince 1983.

   


Členové Československé obce legionářské Jednota Ústí nad Orlicí působivým způsobem podpořily důstojný průběh oslavy. V čele jejich čestné stráže budil zaslouženou pozornost svým úborem a hudbou dudák Ned. Kanaďan, žijící v Praze.

 


   


Program odhalení památníku zahájil a na závěr slavnosti i ukončil starosta obce Cerekvice nad Loučnou pan ing. Josef Abrahám (u mikrofonu). Vedle něho stojí bývalý hejtman pardubického kraje a dnešní senátor Mgr. Radko Martínek.

 


   


Čestná stráž složená z příslušníků Československé obce legionářské Jednota Ústí nad Orlicí doplněná dudákem Nedem, vzbudila svou přítomností zaslouženou pozornost. Vystupováním i v tomto prostředí nezvyklou čestnou salvou.

 


   


Na vteřinu přesně proletěly nad Cerekvicí a místem konání shromáždění dvě proudové stíhačky JAS - 39 Gripen z 21. Letecké základny taktického letectva v Čáslavi. Stroje pilotovali kpt. Petr Dřevecký a npor. Martin Špaček.

 


   


Památník odhalili společně Mgr. Radko Martínek a starosta obce Cerekvice nad Loučnou ing. Josef Abrahám.

 


   


Organizátoři a čestní hosté slavnosti. Od leva starostka obce Dřínov, okres Mělník, paní Jitka Bocková, Václav Vedral, hudební doprovod, Erik Bezdíček, emeritní sólista divadla v Plzni, pplk. Zdeněk Pavlík, předseda Jednoty ČsOL v Ústí nad Orlicí, ing. Josef Abrahám, starosta obce Cerekvice nad Loučnou, Mgr. Radko Martínek, senátor, MUDr. Miroslav Kučera, Milan Tobolka, starosta obce Cerekvice nad Bystřicí.

 


Upozornění: Veškerý obsah tohoto webu je chráněn podle autorského zákona, bez souhlasu
autora je výslovně zakázáno kopírování a další šíření obsahu jakýmkoliv způsobem.