Den sil podpory Armády české republiky Cihelna 2015Den sil podpory Armády české republiky Cihelna 2015

Ve dnech 21. a 22. srpna 2015 se konala již po osmnácté vojensko-historická akce Den sil podpory Armády české republiky Cihelna 2015. Na jeho pořádání se, jak velí tradice, podílela Armáda české republiky a město Králíky. Historické ukázky, jejichž ústředním motem byl boj o Moravskou bránu v roce 1945, přiblížily divákům přechod fronty ze Slovenska na Moravu. Takže boje Rudé armády proti německému Wehrmachtu.

Na zajištění bojových ukázek se podílelo přes 300 vojáků a na 200 členů klubů vojenské historie se stovkou kusů moderní i historické techniky. Za příznivého počasí přihlížel dynamickým i statickým ukázkám rekordní počet návštěvníků, kterých bylo podle pořadatelů přes 20 tisíc.

   


Graficky zdařile zvládnutá pozvánka na Cihelnu 2015 v Králíkách.

 


   


Záštitu nad Cihelnou 2015 převzal hovořící hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. Přítomen byl ministr obrany Martin Stropnický (první zleva), starostka Králík Jana Ponocná, vedle ní stojí brigádní generál Pavel Adam a zcela vpravo je plukovník Jaroslav Linhart.

 


   


Program zahájil průlet stíhaček JAS-39 Gripen a hromadný seskok armádních výsadkářů. Tito používají k seskoku padáky typu křídlo, jejichž pohyb během sestupu lze pohodlně řídit.

 


   


Dvoumotorové bitevní a víceúčelové vrtulníky Mil Mi-24. Jsou stále ve službě a v současnosti je používá víc než 50 států. V Králíkách předvedly vzdušnou podporu pozemním jednotkám. Každý je schopen nést 8 plně vyzbrojených mužů.

 


   


Jednotku Rudoarmějců vedl do boje důstojník v hodnosti kapitána. Mezi muži pochodovala i jedna žena. Různorodou výstroj sjednocovaly černé vysoké kožené boty známé jako půllitráky.

 


   


Motorizovaná pěchota Wehrmachtu nastupuje do obranných pozic. Motocykl s přívěsným vozíkem, před ním obrněné vozidlo a zcela vpředu obrněný polopásový transportér. Vzadu je letuschopná ne příliš zdařilá napodobenina německého spojovacího a průzkumného letounu Fieseler Fi 156 Storch.

 


   


Německý polopásový obrněný transportér SdKfz 251. Vyráběl se v tisícových sériích a v různých variantách. Sloužil prakticky na všech bojištích od začátku 2. světové války. Na silnici dosahoval rychlosti 52km/hod., jeho dojezd byl 300km. Po válce sloužil i v československé armádě pod názvem Hakl.

 


   


K útoku na německé pozice nastupují Rusové. Na scéně jsou motocykly s přívěsnými vozíky, ke spatření je původně americký džíp Willys Mb, protitankové dělo M-42 a vynikající čtyřmístný střední tank T-34. Samozřejmě v útoku je i početná pěchota.

 


   


Ruské útočící tanky představovaly na frontě vždy nebezpečného protivníka. Jinak tomu nebylo ani v Králíkách na Cihelně 2015.

 


Fotografie v plném rozlišení naleznete ke stažení zde >>>

Upozornění: Veškerý obsah tohoto webu je chráněn podle autorského zákona, bez souhlasu
autora je výslovně zakázáno kopírování a další šíření obsahu jakýmkoliv způsobem.