Domoradice765. výročí založení obce

V sobotu 12. září 2015 se v Domoradicích konala oslava 765. výročí založení obce. Jde o sídlo, připojené k Vysokému Mýtu v okrese Ústí nad Orlicí, mající v současnosti pouhých 166 obyvatel. Tak se stalo, že na tuto událost přijelo z různých míst víc hostů, než bylo místních. Obojí účastníky však spojovala druhá část setkání, kterou bylo slavnostní odhalení pamětní desky domoradickému rodáku, diviznímu generálovi Olegu Josefu Svátkovi. Významnému členu prvorepublikové generality, za protektorátu příslušníku Obrany národa. V září 1941 byl zatčen a 1. října 1941 v Ruzyni popraven.

   
Divizní generál Oleg Svátek
3. února 1888 – 1. října 1941


 


   


Kromě místních a hostů se slavnosti účastnili zástupci Krajského vojenského velitelství Pardubice, letiště Pardubice, Československé obce legionářské, Českého svazu bojovníků za svobodu a představitelé města Vysoké Mýto v čele se starostou panem ing. Františkem Jiraským.

 


   
Pán bílém saku je místní rodák Jaroslav Šváb. Dnes žije v Pardubicích, ale na Domoradice a jejich významného rodáka nezapomíná. Byl to také on, kdo celou akci kolem generála Svátka zorganizoval a zajistil i pamětní desku.

 


   


Pamětní deska je umístěna na rohu generálova rodného domu.

 


   


Zlatá pamětní deska.

 


Upozornění: Veškerý obsah tohoto webu je chráněn podle autorského zákona, bez souhlasu
autora je výslovně zakázáno kopírování a další šíření obsahu jakýmkoliv způsobem.