Hroby letců na ústeckých hřbitovechHroby letců na ústeckých hřbitovech

I mezi ústeckými občany, natož pak mezi těmi přespolními, převládají takoví, pro které je naprostou novinkou sdělení, že město Ústí nad Orlicí má ve své správě celkem pět hřbitovů. Ani o jednom nelze říct, že jeho historie nepřináší něco zajímavého. Návštěva každého z nich je procházkou uzavřenými osudy stovek, dokonce tisíců těch, kteří nás jen předešli. Je to dáno celkovým zaměřením těchto webových stránek, že společně navštívíme hroby těch, kteří se pohybovali volně pod nebeskou bání a místo svého posledního odpočinku nalezli na tom největším ze zmíněné pětice, který nese od svého vzniku název "Na Hýbli".

   
Karel Bína
(1903 - 1971)

Úspěšný obchodník, divadelní ochotník, letecký konstruktér, mecenáš. Pro ústecký aeroklub zakoupil v roce 1946 jednomotorový letoun Piper Cub L-4 Grasshopper. Do historie československého letectví se zapsal úspěšnou průkopnickou stavbou jednoduchého jednomotorového jednosedadlového letadélka nazývaného "nebeská blecha." Letuschopný stroj do vzduchu spíše skákal, protože jeho výkon zásadně ovlivňovaly motory s nedostatečným výkonem. Tato kuriozita nakonec skončila v roce 1968 v Národním technickém muzeu v Praze.
Tvůrce a majitel technické rarity je pochován v tomto hrobě. Původně na něm byla umístěna skleněná deska s vyleptaným obrázkem jeho celoživotního snažení. Jako mnoho jiného na tomto hřbitově zničená bezohlednými vandaly. 


   
Bohumil Josef Dostál
(1910 - 1938)

četnický strážmistr, polní pilot letec

Zahynul během havárie letounu Š - 328 jako pilot četnické letecké hlídky společně s pozorovatelem podporučíkem pěchoty Josefem Stránským 23. září 1938 u letiště v Mladé Boleslavi.
Ojedinělé provedení náhrobku tragicky zesnulého letce Dostála nelze na ústeckém hřbitově přehlédnout. 


   
Oldřich Sršeň
(1915 - 1938)


Oldřich Sršeň se narodil 1. dubna 1915 v Ústí nad Orlicí. Na snímku z roku 1935 je jako žák Školy leteckého dorostu v Prostějově.
Četař déle sloužící polní pilot letec Oldřich Sršeň zemřel 9. listopadu 1938 ve veřejné nemocnici v Levoči na následky automobilové havárie.
Do tohoto hrobu byl Oldřich Sršeň 15. listopadu 1938 pochován. Na sloupku vlevo byla kovová maketa vojenského dvouplošníku, která však byla odcizena. 


   
Jaroslav Koula
(1913 - 1938)


Je první obětí leteckého sportu v Ústí nad Orlicí. Zahynul během plachtařského výcviku na Rané u Loun 11. září 1938.
Tak vypadal Koulův hrob na hřbitově v Kerharticích (Ústí nad Orlicí 3) v prvních letech své existence. Ne příliš movitá rodina do něho investovala značné prostředky, aby tak dala najevo svůj vztah k tragicky zahynulému synovi. Nejprve se z něho ztratila maketa letadélka, pak fotografie, dnes nenajdete po hrobovém místě ani památky. 


   
Antonín Pechar
(1874 - 1928)
Nadporučík letectva

Na pomníčku uvedené údaje jsou hodně záludné. Mohou a také vedly k mylným závěrům, že pan Pechar byl výkonný letec. Ale pravda je poněkud jiná. Jde o rodáka z politického okresu Smíchov, Čechy, příslušného do obce Březiněves, politický okres Karlín, Čechy. Do armády, samozřejmě rakousko-uherské, byl odveden v roce 1895 a setrval v ní do 29. října 1918, kdy začal konat činnou službu v československé armádě jako šikovatel. 27. prosince 1918 došlo k jeho přeložení k leteckému sboru v Praze posádka Olomouc, kde sloužil až do 1. srpna 1920, kdy byl přemístěn k čs. leteckému pluku 3 gen. M. R. Štefánika v Nitře. Po celou dobu se pohyboval v hospodářských službách, zejména jako účetní a těžce se vyrovnával se svými zdravotními problémy. Z toho důvodu mu také byla 1. srpna 1925 jako nadporučíku poskytnuta 12 měsíční dovolená s čekaným a 1. srpna 1926 došlo k jeho přeložení do výslužby. Usadil se v Ústí nad Orlicí, kde jako vojenský penzista 4. února 1928 zemřel.

Nadporučík letectva
Antonín Pechar
*21. 8. 1874 - †4. 2. 1928
Údaje na desce náhrobku jsou silně matoucí. Vůbec z nich nevyplývá, jakou funkci u letectva zastával. Pilot jak se traduje, ale vůbec nebyl.
Místo posledního odpočinku nadporučíka leteckého pluku 3 v Nitře Antonína Pechara na ústeckém hřbitově. 


Upozornění: Veškerý obsah tohoto webu je chráněn podle autorského zákona, bez souhlasu
autora je výslovně zakázáno kopírování a další šíření obsahu jakýmkoliv způsobem.